Cvičení
9. 2. 2007
Jdete cvičit? Nezapomeňte na pití!

Určitě víte, že byste měla hodně pít! I to, že při cvičení tenhle imperativ platí dvojnásob. Tak jak je proboha možné, že stále tolik žen na hodinách aerobiku či v posilovně láhev s vodou ignoruje?
Dehydrataci nemusíte zaznamenat
Pravidelný přísun vody je přitom naprosto esenciální pro to, aby se vaše tělo mohlo se zátěží správně a zdravě poprat. Vždyť voda ho z velké části tvoří, ve svalech je podíl životodárné tekutiny dokonce celých 72 %. Abyste se v aktivním provozu v pohodě udržela, musíte prostě přísun vody, kterou vypotíte, neustále doplňovat. A to i při zátěži, která se vám nezdá veliká! Nemusí z vás téct pot proudem a zatmívat se vám před očima, aby si tělo řeklo, že potřebuje vláhu. K dehydrataci může dojít docela nenápadně, i když vyrážíte »jen« na projížďku na kole nebo hodinu jógy. Neprojevuje se hned jako kolaps, ale třeba jako nevolnost, únava…
V každém případě kvůli nedostatku tekutin naprosto zbytečně podrýváte efektivitu svého snažení.
Kolik mám vypít?
Zafixujte si proto raději, že láhev s vodou (případně speciálními iontovými nápoji) k pohybu patří vždycky! A jak moc byste měla tělo prolévat? Je logické, že čím usilovněji makáte, tím víc. Nikdy nečekejte na to, až dostanete žízeň! Ve chvíli, kdy křepčíte uprostřed tělocvičny, signály svého těla rozhodně nemusíte rozpoznat včas. Při náročnější koncentrované námaze, jako je třeba aerobic, spinning nebo běhání, se držte zhruba následujícího pitného režimu:
- před cvičením vypijte velkou sklenici vody (300 – 400 ml)
- během cvičení pijte cca 150 ml každých 15 minut (nebo častěji)
- po cvičení vypijte další 1-2 velké sklenice
Při méně náročných aktivitách se pak snažte zavlažovat alespoň každou půlhodinku. Uvidíte, že při troše snahy se vám doporučení o minimálně 2 litrech vypité vody za den zdaleka nebudou zdát tak přemrštěná.
Dodržujete pitný režim i během cvičení?
Autor: Lena Nevis